WingTsun

Ptáte se, co je to WingTsun? Pokud jste o něm ještě nikdy neslyšeli, pak vám nastíním jeho stručnou historii a koncept.

Jedná se o jedno z nejmladších bojových umění kungfu, jehož počátky se datují do období před 300 lety. Legenda vypráví, že jej vymyslela žena - mniška Ng Mui a její žákyně Yim Wing Tsun. Podle této ústně předávané legendy mniška ze Shaolinu přemýšlela nad tím, jak vyvinout styl, kde by slabší bojovníci měli šanci ubránit se silnějším protivníkům. Jednou mniška pozorovala souboj jeřába s opicí a všimla si, že silnější opice nebyla schopna účinně zaútočit na slabšího jeřába. Ten se vždy pohyboval tak, aby stál k opici čelem, a pokaždé její útok odrazil křídlem zatímco sám útočil zobákem. V legendě se nepraví, jak souboj dopadl. Vznikl však nový styl, jehož cílem je směřovat k poražení soupeře metodou, nikoliv silou.

Ve stylu WingTsun se používají pohyby pracující s centrální linií vlastního těla, které jsou založeny na rovnováze dvou protichůdných sil. Toto umění tak propojuje několik základních principů do důmyslného celku. Dá se cvičit pomalu i rychle, tvrdě i měkce, využívá hmatových vjemů k pasivním i aktivním reakcím. Neustále se vyvíjí a přestože pohyby jsou na první pohled stejné, snadno se na základě pochopení principů přizpůsobují měnící se situaci.

Možná jste viděli některý z filmů o nejznámějším představiteli WingTsun 20.století Yip Manovi nebo filmy jeho žáka Bruce Lee. Tam jste si mohli všimnout střídmosti stylu, který vypadá na první pohled velice jednoduše. A právě v jednoduchosti je jeho krása a účinnost.

Nejlepší obrázek si uděláte, když se do cvičení pustíte sami. Jak praví jedno úsloví - špetka praxe je lepší než hrst teorie. Pojďte se tedy vydat na cestu seberozvoje a sebepoznání.

Studio Jóga s Beruškou, čtvrtky od 19 hodin.

Rezervace možné přes systém reservio.com či na e-mailu wtkromeriz@gmail.com